glowka glowka

Obiekty Niemożliwe

Z okazji jubileuszu zmierzyliśmy się z naszymi architektonicznymi marzeniami, budując, wraz ze studentami trzy Obiekty Niemożliwe, powstałe według projektów uznanych architektów-mentorów, reprezentantów trzech architektonicznych pokoleń: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.

Dariusz Kozłowski

Dariusz Kozłowski profesor, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 2005-2012. Uhonorowany wieloma nagrodami za swoje odważne i rozpoznawalne projekty, m.in. Honorową Nagrodą SARP. Jego ważniejsze realizacje to m.in. Dom Alchemików, czyli wytwórnia kosmetyków HEAN i Droga Czterech Bram – Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie. Ten ostatni uznawany za kwintesencję postmodernizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu

Przemo Łukasik

Przemo Łukasik współzałożyciel pracowni medusa group, która oprócz projektów stricte architektonicznych ma na koncie także liczne prace związane z designem i szeroko rozumianą sztuką wizualną. Do najważniejszych realizacji biura należą: przebudowa dawnego spichlerza w Gliwicach na lofty, wnętrza hali Koszyki czy budynek Akademeia High School w Warszawie, nominowany do UE Mies van der Rohe Award 2019. Przemo Łukasik jest też autorem Bolko_Loftu – najbardziej znanego domu jednorodzinnego w Polsce, w którym do dziś mieszka wraz ze swoją rodziną. Budynek ten, będący w istocie adaptacją dawnej lampiarni w Bytomiu, stał się manifestem postawy twórczej architekta, silnie związanej ze śląską tożsamością i poprzemysłowym dziedzictwem regionu.

Jerzy Łątka

Jerzy Łątka architekt, projektant i badacz związany z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2013 roku wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W roku 2016 zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia. Jest założycielem platformy projektowo – badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Przeczytaj więcej o Obiektach Niemożliwych we Wrocławiu, Krakowie i Bytomiu oraz poznaj ich autorów:

Obiekt Niemożliwy we Wrocławiu

Wspólne budowanie z Jerzym Łątką odbyło się 11 października we Wrocławiu. Obiekt, zaprojektowany przez architekta, jest w 100% recyklingowalny, co oznacza, że po jego użyciu elementy konstrukcyjne zostaną przetworzone, a uzyskany materiał włączony do dalszego obiegu. W interpretacji Jerzego Łątki tytułowa „niemożliwość” polega na tym, że jest to obiekt, który w 100% współpracować ma z naturą lub wręcz ją wzmacniać. Obiekt został zrealizowany we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA]
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA]

Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.

Obiekt Niemożliwy projektu Jerzego Łątki – startują zapisy na warsztaty we Wrocławiu!
Obiekt Niemożliwy projektu Jerzego Łątki – startują zapisy na warsztaty we Wrocławiu!

Z okazji naszego jubileuszu we Wrocławiu stanie niezwykła konstrukcja stanowiąca manifest architektury tymczasowej, nietrwałej i biodegradowalnej. Ruszyły zapisy na warsztaty i spotkanie z autorem obiektu, Jerzym Łątką.

Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Jerzym Łątką i Zumtobel Group w Poznaniu
Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Jerzym Łątką i Zumtobel Group w Poznaniu

O potencjale papieru jako materiału budowlanego, odpowiadającego na kryzys ekologiczny i problem (nie)trwałości architektury, Jerzy Łątka opowiadał podczas wykładu na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Podsumowanie i fotorelacja.

Architektura papierowa – rozmowa z Jerzym Łątką
Architektura papierowa – rozmowa z Jerzym Łątką

Wciąż szukamy nowych możliwości wykorzystania papieru w architekturze. W tej technologii powinno się dziś budować infrastrukturę na wielkie imprezy, takie jak igrzyska olimpijskie czy wystawy EXPO, które wymagają wzniesienia w krótkim czasie wielu obiektów, często zupełnie niepotrzebnych po ich zakończeniu - mówi Jerzy Łątka

Paper in Architecture
Paper in Architecture

Papier to w architekturze materiał niszowy, ale zarazem fascynujący. Jerzy Łatka od razu rozwiewa podejrzenia, że chciałby papierem zastąpić cegłę lub beton, ale zwraca uwagę, że jego potencjał znacznie wykracza ponad dotychczasowe architektoniczne implementacje - recenzja książki „Paper in architecture”

Przenośna architektura papierowa
Przenośna architektura papierowa

Projekty uczestników tegorocznej Letniej Szkoły Architektury po raz kolejny udowodniły, że z papieru można zbudować prawie wszystko: od systemów ekspozycyjnych, po tymczasowe schronienie dla potrzebujących. Koordynatorem warsztatów był dr Jerzy Łątka z WA PWr

Partnerzy Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu:

logo_acdc   logo_thorn   logo_zumtobel      logo VectorWorks

Obiekt Niemożliwy w Krakowie

Wspólne budowanie z Dariuszem Kozłowskim odbyło się 18 października w Krakowie. Obiekt zaprojektowany przez architekta stanowi interpretację idealnej formy z opowiadania „Nieśmiertelny” Jorgego Luisa Borgesa. W interpretacji Dariusza Kozłowskiego to rzecz architektoniczna znaleziona w Mieście Nieśmiertelnych, którego mieszkańcy, poszukując doskonałości architektury, nieświadomie odkryli formę absolutną, rzecz, której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie.

Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA]
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie [GALERIA]

Przed Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej stanął betonowy fotel, który odwołuje się do opowiadania Nieśmiertelny Borgesa. Autorem Obiektu Niemożliwego jest profesor Dariusz Kozłowski.

Gra o fotel – instagramowy konkurs fotograficzny
Gra o fotel – instagramowy konkurs fotograficzny

Zrób zdjęcie Obiektu Niemożliwego w Krakowie, opublikuj na Instagramie i wygraj jedną z 7 wartościowych nagród!

Obiekt Niemożliwy projektu Dariusza Kozłowskiego – startują zapisy na warsztaty w Krakowie!
Obiekt Niemożliwy projektu Dariusza Kozłowskiego – startują zapisy na warsztaty w Krakowie!

Już 18 października w Krakowie stanie Obiekt Niemożliwy autorstwa profesora Dariusza Kozłowskiego – wyrafinowany apel o piękno w architekturze. Ruszyły zapisy na warsztaty i spotkanie z architektem.

Wywiad z Dariuszem Kozłowskim
Wywiad z Dariuszem Kozłowskim

Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności - mówi Dariusz Kozłowski

Dom w Lublinie – przypominamy jedną z mniej znanych realizacji Dariusza Kozłowskiego
Dom w Lublinie – przypominamy jedną z mniej znanych realizacji Dariusza Kozłowskiego

Patrząc na dorobek Dariusza Kozłowskiego, widać, że mimo zmieniających się mód, architekt ten pozostał sobą, czego przykładem może być lubelska willa, której forma ostentacyjnie nie wynika z funkcji

Powroty po latach: Seminarium Zmartwychwstańców w Krakowie
Powroty po latach: Seminarium Zmartwychwstańców w Krakowie

Seminarium Duchowne Księży Zmartwychwstańców w Krakowie to kwintesencja postmodenizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu. Architektura urzekająca w latach osiemdziesiątych, gdy powstała, dziś przez swą unikalność uwodzi jeszcze mocniej

Partnerzy Obiektu Niemożliwego w Krakowie:

logo_acdc   logo_thorn   logo_zumtobel      Peri logo

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu

Wspólne budowanie z Przemem Łukasikiem odbyło się 25 października w Bytomiu. Projekt pod nazwą Latarnia polegał na oświetleniu jednej z wież elektrociepłowni Szombierki. W interpretacji architekta włączenie sygnału świetlnego stanowiło symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.

Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA]
Otwarcie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu [GALERIA]

Elektrociepłownia Szombierki rozbłysła światłem! To symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Interwencja, autorstwa Przema Łukasika, powstała z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.

Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika – zapisy na warsztaty w Bytomiu!
Obiekt Niemożliwy projektu Przema Łukasika – zapisy na warsztaty w Bytomiu!

Z okazji jubileuszu „Architektury-murator” Przemo Łukasik zrealizuje w Bytomiu jeden z Obiektów Niemożliwych. Projekt stanowić będzie symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa miasta.

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje
Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje

Już w październiku jedna z wież elektrociepłowni Szombierki zmieni się w latarnię, której rolą będzie naprowadzenie decydentów na problem zdegradowanych przestrzeni Bytomia. Projekt z okazji jubileuszu „A-m” przygotował Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group.

Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie
Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie

O kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem, dawną elektrociepłownią Szombierki, architekt opowiadał podczas wykładu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podsumowanie i fotorelacja.

Wywiad z Przemem Łukasikiem
Wywiad z Przemem Łukasikiem

Architekt przypomina gracza środkowego pola, który rozgrywa piłkę przejętą od obrońcy, inicjuje akcję, ale sam nie strzela gola - rozmowa z Przemem Łukasikiem.

Wszyscy jesteśmy .KTW – rozmowa z Przemem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą
Wszyscy jesteśmy .KTW – rozmowa z Przemem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą

Zaprojektowany przez medusa group biurowiec .KTW będzie najwyższym budynkiem stolicy Górnego Śląska. Mamy nadzieję, że architektura budynku wpisze się w kontekst miasta i – obok Spodka – na długie lata stanie się jego wizytówką – mówią Przemo Łukasik i Łukasz Zagała w rozmowie z Dawidem Hajokiem.

Przemo Łukasik o biurowcu Kanlux w Radzionkowie
Przemo Łukasik o biurowcu Kanlux w Radzionkowie

Zastosowanie korytek kablowych, jak się okazało bardzo dobrego materiału elewacyjnego, pozwoliło „ubrać” budynek w niestandardowe opakowanie, nadające mu całkowicie nowy wyraz – rozmowa z Przemo Łukasikiem

Partnerzy Obiektu Niemożliwego w Bytomiu:

logo_acdc   logo_thorn   logo_zumtobel

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej