glowka glowka

Obiekty Niemożliwe

Z okazji jubileuszu zmierzymy się z naszymi architektonicznymi marzeniami, budując, wraz ze studentami trzy Obiekty Niemożliwe, powstałe według projektów uznanych architektów-mentorów, reprezentantów trzech architektonicznych pokoleń: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.

Dariusz Kozłowski

Dariusz Kozłowski profesor, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w latach 2005-2012. Uhonorowany wieloma nagrodami za swoje odważne i rozpoznawalne projekty, m.in. Honorową Nagrodą SARP. Jego ważniejsze realizacje to m.in. Dom Alchemików, Wytwórnia kosmetyków HEAN i Droga Czterech Bram – Wyższe Seminarium Duchowne Zgromadzenia XX Zmartwychwstańców w Krakowie. Ten ostatni uznawany za kwintesencję postmodernizmu w najlepszym architektonicznym wydaniu

Przemo Łukasik

Przemo Łukasik współzałożyciel pracowni medusa group, która oprócz projektów stricte architektonicznych ma na koncie także liczne prace związane z designem i szeroko rozumianą sztuką wizualną. Do najważniejszych realizacji biura należą: przebudowa dawnego spichlerza w Gliwicach na lofty, wnętrza hali Koszyki czy budynek Akademeia High School w Warszawie, nominowany do UE Mies van der Rohe Award 2019. Przemo Łukasik jest też autorem Bolko_Loftu – najbardziej znanego domu jednorodzinnego w Polsce, w którym do dziś mieszka wraz ze swoją rodziną. Budynek ten, będący w istocie adaptacją dawnej lampiarni w Bytomiu, stał się manifestem postawy twórczej architekta, silnie związanej ze śląską tożsamością i poprzemysłowym dziedzictwem regionu.

Jerzy Łątka

Jerzy Łątka architekt, projektant i badacz związany z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. W 2017 roku obronił doktorat na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft. W 2013 roku wraz z Shigeru Ban Architects i Voluntary Architects Network brał udział w projekcie i realizacji pomocowego przedszkola Paper Nursery School w mieście Yaan w Chinach. W roku 2016 zdobył pierwsze miejsce w konkursie Futu Wro Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zrealizowany w ramach ESK projekt Domek z Kart / House of Cards jest pierwszą w Polsce jednostką mieszkalną wykonaną z komponentów papierowych. W 2017 został wybrany jednym z 30 kreatywnych Wrocławia. Jest założycielem platformy projektowo – badawczej architektury papierowej www.archi-tektura.pl.

Przeczytaj więcej o Obiektach Niemożliwych we Wrocławiu, Krakowie i Bytomiu oraz poznaj ich autorów:

Obiekt Niemożliwy we Wrocławiu

Wspólne budowanie z Jerzym Łątką odbędzie się 11 października we Wrocławiu. Obiekt, zaprojektowany przez architekta, ma być w 100% recyklingowalny, co oznacza, że po jego użyciu elementy konstrukcyjne zostaną przetworzone, a uzyskany materiał włączony do dalszego obiegu. W interpretacji Jerzego Łątki tytułowa „niemożliwość” polega na tym, że jest to obiekt, który w 100% współpracować ma z naturą lub wręcz ją wzmacniać. Obiekt zostanie zrealizowany we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Partnerzy Obiektów Niemożliwych we Wrocławiu:

logo Zumtobel       logo VectorWorks

Obiekt Niemożliwy w Krakowie

Wspólne budowanie z Dariuszem Kozłowskim odbędzie się 18 października w Krakowie. Obiekt zaprojektowany przez architekta stanowić ma interpretację idealnej formy z opowiadania „Nieśmiertelny” Jorgego Luisa Borgesa. W interpretacji Dariusza Kozłowskiego będzie to rzecz architektoniczna znaleziona w Mieście Nieśmiertelnych, którego mieszkańcy, poszukując doskonałości architektury, nieświadomie odkryli formę absolutną, rzecz, której jedynym przeznaczeniem jest podziwianie.

Partnerzy Obiektów Niemożliwych w Krakowie:

logo Zumtobel       Peri logo

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu

Wspólne budowanie z Przemem Łukasikiem odbędzie się 25 października w Bytomiu. Projekt pod nazwą Latarnia polegać będzie na oświetleniu jednej z wież elektrociepłowni Szombierki, co stanowić ma zwieńczenie warsztatów, podczas których studenci architektury wspólnie z mieszkańcami odbędą spacer po mieście, oznaczając w widoczny sposób najbardziej zdegradowane, poprzemysłowe obiekty. W interpretacji architekta włączenie sygnału świetlnego stanowić będzie symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia.

Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje
Obiekt Niemożliwy w Bytomiu – mamy wizualizacje

Już w październiku jedna z wież elektrociepłowni Szombierki zmieni się w latarnię, której rolą będzie naprowadzenie decydentów na problem zdegradowanych przestrzeni Bytomia. Projekt z okazji jubileuszu „A-m” przygotował Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group.

Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie
Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie

O kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem, dawną elektrociepłownią Szombierki, architekt opowiadał podczas wykładu na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podsumowanie i fotorelacja.

Wywiad z Przemem Łukasikiem
Wywiad z Przemem Łukasikiem

Architekt przypomina gracza środkowego pola, który rozgrywa piłkę przejętą od obrońcy, inicjuje akcję, ale sam nie strzela gola - rozmowa z Przemem Łukasikiem.

Wszyscy jesteśmy .KTW – rozmowa z Przemem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą
Wszyscy jesteśmy .KTW – rozmowa z Przemem Łukasikiem i Łukaszem Zagałą

Zaprojektowany przez medusa group biurowiec .KTW będzie najwyższym budynkiem stolicy Górnego Śląska. Mamy nadzieję, że architektura budynku wpisze się w kontekst miasta i – obok Spodka – na długie lata stanie się jego wizytówką – mówią Przemo Łukasik i Łukasz Zagała w rozmowie z Dawidem Hajokiem.

Przemo Łukasik o biurowcu Kanlux w Radzionkowie
Przemo Łukasik o biurowcu Kanlux w Radzionkowie

Zastosowanie korytek kablowych, jak się okazało bardzo dobrego materiału elewacyjnego, pozwoliło „ubrać” budynek w niestandardowe opakowanie, nadające mu całkowicie nowy wyraz – rozmowa z Przemo Łukasikiem

Partner Obiektów Niemożliwych w Bytomiu:

logo Zumtobel